
W poniedziałek 29 lutego 2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem zaproszonych gości oraz załogi odbyła się doroczna narada podsumowująca działalność ostrowskiej komendy za rok 2015. Następnie o godz. 13.00 miała miejsce uroczystość zdania obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Obowiązki Komendanta Powiatowego po 36 latach zaangażowanej i oddanej służby w zawodowym pożarnictwie zdał: st. bryg. Andrzej Morta, a pełnienie obowiązków przyjął: st. bryg. Sławomir Portasiak - dotychczasowy zastępca komendanta powiatowego PSP. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. brygadierowi Lechowi Janiakowi meldunku przez zastępcę dowódcy JRG – kpt. Krzysztofa Drabika. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których byli m.in.:
- Andrzej Dera – Minister w Kancelarii Prezydenta RP,(Starosta Ostrowski w latach 1999-2002)
- Jarosław Urbaniak – Poseł na Sejm RP
- Tomasz Ławniczak – Poseł na Sejm RP
- Łukasz Mikołajczyk – Senator RP
- Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski
- ppłk Ryszard Czapracki – Zastępca Dyrektora Okręgowego SW w Poznaniu
- Paweł Rajski – Starosta Ostrowski
- Andrzej Leraczyk – Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego
- Włodzimierz Jędrzejak – Starosta Ostrowski 2002-2010
- Roman Pacholczyk – Wicestarosta Ostrowski
- Piotr Walkowski – Wicestarosta Ostrowski 1999 – 2004, były Poseł na Sejm RP
- Beata Klimek – Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
- Jarosław Lisiecki – Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego
- Lech Topolan – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego
- Bożena Budzik – Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce
- Marian Janicki – Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów
- Jacek Bartczak – Burmistrz Gminy i Miasta Raszków
- Piotr Kuroszczyk – Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski
- Krzysztof Rasiak – Wójt Gminy Przygodzice
- Czesław Berkowski – Wójt Gminy Sieroszewice
- Stanisław Budzik – Wójt Gminy Sośnie
- nadbryg. Ryszard Kamiński – były Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu
- nadbryg. Wojciech Mendelak – były Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu
- st. bryg. Ryszard Frątczak – były Komendant Wojewódzki PSP w Kaliszu
- st. bryg. Tadeusz Mikucki – były Komendant Wojewódzki PSP w Kaliszu
- komendanci miejscy i powiatowi PSP obecni i byli z terenu byłego woj. kaliskiego oraz z woj. wielkopolskiego
- szefowie prokuratury, policji, wojska oraz innych służb, inspekcji i straży z terenu powiatu ostrowskiego oraz liczne grono przyjaciół ze Starostwa i Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wlkp.
- prezesi, dyrektorzy i kierownicy zakładów pracy i urzędów,
- duchowieństwo
- aktyw ochotniczego pożarnictwa na czele z prezesami powiatowymi i komendantami gminnymi ZOSP.
st. bryg. Andrzej Morta
We wrześniu 1979 roku rozpoczął naukę w 2-letniej Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po jej ukończeniu w roku 1981 został skierowany do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim na stanowisko inspektora ds. prewencji. W lipcu 1986 roku oddelegowany tymczasowo do pełnienia obowiązków komendanta rejonowego Straży Pożarnych w Ostrzeszowie, które w konsekwencji przedłużyło się do ponad 18 miesięcy (luty 1988 r.). Po zakończeniu tego okresu powraca do Komendy w Ostrowie Wielkopolskim na poprzednio zajmowane stanowisko. W czerwcu 1989 zostaje promowany na pierwszy stopień oficerski po ukończeniu 5-letnich studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Wraz z utworzeniem Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 lipca 1992 roku zostaje powołany na stanowisko komendanta rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, a po reformie administracyjnej w roku 1999 na stanowisko komendanta powiatowego PSP. W 2002 roku kończy studia na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, na kierunku prawo i administracja publiczna uzyskując dyplom magistra.
Powstanie Państwowej Straży Pożarnej wymagało przeprowadzenia wielu przedsięwzięć kadrowych, organizacyjnych i technicznych przystosowujących, straż pożarną do nowych zadań. Warto wspomnieć, że w pierwszych 6 miesiącach istnienia PSP w Ostrowie Wlkp. 16 strażaków przeszło w stan spoczynku, a 30 zostało przyjętych do służby. Oprócz odpowiedniego wyszkolenia strażaków, najpilniejszą potrzebą było zapewnienie warunków socjalnych i przechowywania sprzętu. Strażnica przy ul. Staszica wybudowana w latach 20 – tych XX w. i rozbudowana w latach 80 nie spełniała podstawowych wymogów do prawidłowego funkcjonowania Komendy. Taki stan powodował , że Komendant Andrzej Morta za główny cel obrał zmianę istniejącej sytuacji. Nie było spotkania, zebrania , rozmowy, aby temat potrzeby budowy strażnicy nie został poruszony. Starania te zaczynały powoli przynosić efekty. W roku 1994 w zamian za plac ćwiczeń na Pruślinie, Komenda otrzymała 2,5 ha działkę przy ul. Batorego 21. Dzięki operatywności Komendanta, pomocy firm i instytucji , a także dużemu zaangażowaniu strażaków udało się ogrodzić i zniwelować teren, ustawiono wspinalnię przystosowując go do placu ćwiczeń. W II połowie 1998 r. pojawiła się iskierka nadziei, że być może spełnią się nadzieje ostrowskich strażaków na nowoczesną strażnicę, pod koniec roku informacja nabrała pewności. Rok 1999 to prace projektowe i wybór wykonawcy, a w miesiącu grudniu wmurowanie kamienia węgielnego. Od samego początku budowa była oczkiem w głowie Komendanta. Był na niej przed rozpoczęciem pracy w Komendzie, w tracie jej trwania i po zakończeniu. Zna położenie każdej cegły, rury czy przewodu. Ta budowa to jego zawodowe życiowe dzieło, a bywały takie momenty, że jej dalsza realizacja wisiała na włosku. Jednak zawsze dzięki uporowi w dążeniu do celu, a także darowi przekonywania udawało mu się te trudności pokonać. Efektem tych działań była uroczystość oddania strażnicy do użytku w dniu 21 maja 2004 r. połączona z Wielkopolskim Dniem Strażaka i poświęceniem sztandaru Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Zwieńczeniem działań budowlanych była rozbudowa obiektu Komendy o komorę dymową wraz z zapleczem w roku 2015 służącą strażakom z południowej Wielkopolski.
Straż pożarna to przede wszystkim ludzie. Od samego początku Komendant Andrzej Morta potrafił dotrzeć i przekazać strażakom to co w tej służbie jest najważniejsze: zaufanie, szacunek oraz zgodnie z rotą ślubowania „ofiarność i męstwo w ratowaniu: życia, zdrowia i mienia”. Dobra atmosfera, koleżeńskość, współpraca strażaków Komendy pozwoliła na osiągnięcie wielu sukcesów sportowych, a także wysokiego poziomu realizacji zadań służbowych, czego efektem są wysokie miejsca w rankingu komend województwa wielkopolskiego. Dużą wagę Komendant przykładał do wykształcenia i wyszkolenia strażaków, to oni dzisiaj stanowią kadrę dowódczą tutejszej Komendy.
Nie zapominał też o weteranach pożarnictwa. Był współ inicjatorem powstania Koła Emerytów i Rencistów w Ostrowie Wielkopolskim.
Ochrona przeciwpożarowa to także strażacy ochotnicy. Zawsze wysoko cenił ich zaangażowanie i poświęcenie. Znajdował czas na spotkanie czy rozmowę o sytuacji Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowości w gminie, powiecie. Wspólnie były wypracowywane zasady współdziałania w zakresie wyposażenia, wyszkolenia, działań ratowniczych.
I na koniec współpraca z samorządem terytorialnym, tym na szczeblu powiatowym i gminnym. Nie było by tych efektów budowlanych i sprzętowych bez pomocy organów samorządowych wielu kadencji. Bardzo dobra atmosfera, ale przede wszystkim osiągane cele sprawiały, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zawsze mogła liczyć na wsparcie.
St. bryg. A. Morta podczas kilkudziesięcioletniej służby pożarniczej uczestniczył w wielu dużych i trudnych akacjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu, jak i poza jego granicami, spośród których wymienić należy m.in. pożar kompleksu leśnego o powierzchni ok. 770 ha w czerwcu 1992 roku w Orlinie na pograniczu ówczesnego woj. kaliskiego i konińskiego, pożar Pałacu Myśliwskiego w Antoninie w 1994 r., pożar hałdy miału na Składowisku Opału w Gorzycach Wielkich w 1995 roku oraz pożar gazociągu wysokiego ciśnienia wraz zabudowaniami w Jankowie Przygodzkim w listopadzie 2013 roku.
W czasie służby był wielokrotnie odznaczany, wyróżniany i nagradzany, m.in.:
- Srebrnym Krzyżem Zasługi
- Złotą Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
- Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
- Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego
- Dyplomem Komendanta Głównego PSP
- Złotym Znakiem Związku OSP
- Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa"
- Srebrną Odznaką "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej"
St. bryg. Andrzej Morta czynną zawodową służbę pożarniczą pełnił przez okres ponad 36 lat, w tym 25 lat na stanowisku komendanta rejonowego i powiatowego w Ostrzeszowie i Ostrowie Wielkopolskim. Wliczając jeszcze pracę przed podjęciem służby pożarniczej łączna wysługa służby i pracy wynosi ponad 42 lata.
Po zakończeniu zawodowej służby pożarniczej st. bryg. Andrzej Morta nie rozstaje się z mundurem strażaka, jest bowiem aktywnym członkiem i działaczem ochotniczego pożarnictwa, z blisko 40-letnim stażem w strukturach OSP, obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Ostrowie Wlkp.
Gratulujemy Komendancie Andrzeju i serdecznie dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie i osobisty wkład w osiągnięcia KP PSP Ostrów Wlkp. Pozostawiłeś po sobie wiele znaczących sukcesów oraz zapisałeś się na trwałe w kronikach zawodowego pożarnictwa Ostrowa Wielkopolskiego, jako wspaniały Komendant Powiatowy i niezwykły człowiek. Życzymy nieprzemijającego zdrowia, satysfakcji zawodowej, szczęścia rodzinnego i realizacji wielu planów i zamierzeń. Liczymy na dalszą współpracę i będziemy bardzo zadowoleni móc nadal korzystać z bogatego doświadczenia zawodowego i wiedzy Pana Komendanta na rzecz rozwoju ostrowskiej komendy.
Tekst: st. bryg. Sławomir Portasiak & bryg. Krzysztof Biernacki
Zdjęcia: bryg. Krzysztof Biernacki






































|