Marca 22 2023 04:12:15
Nawigacja
Interwencje w 2020 r.

Aktualizacja:

dnia 2020-09-22 13:48:50

Pożary:

380

Miejscowe zagrożenia:

1710

Alarmy fałszywe:

58

Ogółem:

2148

Zakaz wypalania traw

Koło Emerytów

FireFightersPlus.eu

Czujka

Klub

RODO

Fundalcja Solidarni

Oficer prasowy

Duży pożar kurnika w Słaborowicach
JRG - Interwencje

        W piątek 5 lutego 2016 roku, około godziny 08.30 rano, w miejscowości Słaborowice (gm. Ostrów Wielkopolski), najprawdopodobniej na skutek awarii nagrzewnicy gazowej, doszło do powstania pożaru budynku kurnika.


        Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy stwierdzili pożar wewnątrz kurnika (obiekt murowany; dach – konstrukcja nośna metalowa, pokryty blachą), który był przygotowywany do zasiedlenia przez pisklęta kacze. Wewnątrz obiektu znajdowały się 3 butle propan-butan o pojemności 33 kg każda zasilające nagrzewnicę gazową oraz zbiornik na olej opałowy o pojemności 1000 l, który stanowił źródło zasilania dla nagrzewnicy olejowej. W odległości kilku metrów od objętego pożarem kurnika usytuowany był drugi kurnik, w którym znajdowało się 5 tysięcy dorosłych kaczek. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie ugaszeniu pożaru za pomocą 4 prądów gaśniczych wody. Strażacy, równolegle do prowadzonych działań gaśniczych zmuszeni byli do podania 4 prądów wody w obronie, aby nie dopuścić do przeniesieniu się ognia i zapalenia sąsiedniego kurnika. Ze względu na bardzo duże zadymienie strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po opanowaniu pożaru dokonano wystudzenia butli z gazem, które następnie wyniesiono na zewnątrz obiektu. Kurnik w którym znajdowały się kaczki został przewentylowany za pomocą wentylatora.

     W trwającej ponad 3 godziny akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej, w tym 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego oraz 5 zastępów OSP. W sumie w akcji uczestniczyło prawie 40 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległ budynek inwentarski -kurnik wraz z wyposażeniem (nagrzewnica gazowa, nagrzewnica olejowa, podajniki paszowe, poidła automatyczne). Wstępnie straty materialne zostały oszacowane na 600 tysięcy złotych. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Tekst: bryg. Krzysztof Biernacki
Zdjęcia: JRG PSP Ostrów Wlkp.


BIP

Kalendarz zmianowy

Statystyka za rok 2019

Ilość zdarzeń

w 2019 roku

Pożary: 504
Miejscowe zagrożenia: 1439
Alarmy fałszywe: 74
Ogółem: 2017

Więcej informacji

Informacja

Informacja

Tlenek węgla

Osoby niesłyszące

741,125 unikalnych wizyt