Marca 26 2023 12:19:31
Nawigacja
Interwencje w 2020 r.

Aktualizacja:

dnia 2020-09-22 13:48:50

Pożary:

380

Miejscowe zagrożenia:

1710

Alarmy fałszywe:

58

Ogółem:

2148

Zakaz wypalania traw

Koło Emerytów

FireFightersPlus.eu

Czujka

Klub

RODO

Fundalcja Solidarni

Oficer prasowy

Komora dymowa i nowe pojazdy
KP PSP

       26 listopada 2015 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce uroczystość przekazania nowych pojazdów pożarniczych połączona z otwarciem komory dymowej wraz z zapleczem. W uroczystościach udział wzięli: st. bryg. Lech Janiak - zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu, Marek Baumgart - wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Paweł Rajski - starosta ostrowski, Maciej Wasielewski - starosta pleszewski, Witold Jankowski - starosta kępiński, Lech Janicki - starosta ostrzeszowski, Beata Klimek - prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego, komendanci miejscy i powiatowi PSP z Kalisza, Konina, Leszna, Jarocina, Kępna, Krotoszyna, Ostrzeszowa, Ostrowa Wlkp., Pleszewa oraz Turku; burmistrzowie i wójtowie gmin i miast z terenu powiatu ostrowskiego, a także komendanci, inspektorzy, prezesi i dyrektorzy współpracujących instytucji i zakładów pracy.

       Komora dymowa w KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim jest piątym tego typu obiektem w woj. wielkopolskim (ponadto funkcjonują w Poznaniu, Koninie, Lesznie i Pile). Nowoczesna komora dymowa to miejsce do ćwiczeń i testów, jakie muszą przechodzić regularnie strażacy zarówno zawodowi jak i ochotnicy. Składa się ze strefy zadymionej oraz termicznej, w których są wytyczone ścieżki, jakie strażak ma do pokonania. Łącznie 66 metrów w różnych płaszczyznach (do pełzania, przeciskania, przechodzenia), odzwierciedlających warunki z jakimi strażacy mogą się spotkać podczas rzeczywistej akcji ratowniczej. Ćwiczenia w komorze dymowej mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności i nawyków w zakresie: technik pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych, oraz pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym.


Inwestycja o wartości 1,7 mln zł. zrealizowana została ze środków:

  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
  • Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
  • Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
  • Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
  • Powiatu Ostrowskiego,
  • Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,
  • Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce,
  • Gminy i Miasta Odolanów,
  • Gminy i Miasta Raszków,
  • Gminy Ostrów Wielkopolski,
  • Gminy Przygodzice,
  • Gminy Sieroszewice,
  • Gminy Sośnie.

       Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej „Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko” w ramach trzech projektów realizowanych przez Komendę Główną PSP we współpracy z komendami wojewódzkimi PSP do Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu trafił lekki samochód ratownictwa wysokościowego marki Ford Ranger oraz przewoźny agregat prądotwórczy na przyczepie o mocy 100 kW, natomiast do Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wlkp.ciężki samochód ratownictwa chemicznego marki Iveco Stralis oraz specjalistyczny kontener do sprzętu ochrony dróg oddechowych. Jest to już drugi kontener w ostrowskiej komendzie, gdyż w 2013 roku trafił tu kontener ze środkiem pianotwórczym o pojemności 11 ton wraz nośnikiem na podwoziu pojazdu marki Renault Kerax. Kolejne pojazdy zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Działanie 3.6 „Poprawa bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego”. Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie otrzymała - Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 7/40 na podwoziu marki SCANIA, a Komenda Powiatowa PSP w Kępnie - Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/32 na podwoziu marki VOLVO FM.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Krzysztof Biernacki


BIP

Kalendarz zmianowy

Statystyka za rok 2019

Ilość zdarzeń

w 2019 roku

Pożary: 504
Miejscowe zagrożenia: 1439
Alarmy fałszywe: 74
Ogółem: 2017

Więcej informacji

Informacja

Informacja

Tlenek węgla

Osoby niesłyszące

741,512 unikalnych wizyt