Marca 25 2023 00:57:24
Nawigacja
Interwencje w 2020 r.

Aktualizacja:

dnia 2020-09-22 13:48:50

Pożary:

380

Miejscowe zagrożenia:

1710

Alarmy fałszywe:

58

Ogółem:

2148

Zakaz wypalania traw

Koło Emerytów

FireFightersPlus.eu

Czujka

Klub

RODO

Fundalcja Solidarni

Oficer prasowy

„Dwa zdarzenia w jednym czasie”
KP PSP

    W piątek 17 kwietnia 2020 roku, o godzinie 12.33 do ostrowskiej straży wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym w centrum Ostrowa Wielkopolskiego.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zostało przeprowadzone rozpoznanie, w wyniku którego ustalono, że pożarem objęte jest całe poddasze budynku mieszkalnego znajdującego się w zwartej zabudowie ostrowskiego rynku. W momencie powstania pożaru w budynku znajdowało się 11 osób, 6 z nich ewakuowało się na zewnątrz budynku przed przybyciem na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji czterech osób z objętego pożarem budynku oraz działanie w natarciu wodnymi i pianowymi prądami gaśniczymi przy użyciu podnośnika oraz drabiny mechanicznej. Strażacy ze względu na bardzo duże zadymienie musieli pracować w aparatach ochrony układu oddechowego. W wyniku prowadzonych działań gaśniczych w palącym się mieszkaniu strażacy znaleźli ciało lokatora, u którego przybyły na miejsce zdarzenia lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon. W akcji gaśniczej brało udział: 12 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. W sumie z pożarem walczyło 40 strażaków.

W niedługim odstępie czasu, gdy zastępy walczyły jeszcze z pożarem budynku mieszkalnego, wielorodzinnego na ostrowskim rynku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło kolejne zgłoszenie o wybuchu butli z gazem, w wyniku którego doszło do pożaru mieszkania przy ul. Wrocławskiej 14 w Ostrowie Wielkopolskim. Na miejsce zdarzenia zostały niezwłocznie zadysponowane 4 zastępy straży pożarnej w sile 14 strażaków-ratowników, którzy po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzili, że wyniku rozszczelnienia butli turystycznej z gazem propan-butan nastąpił wybuch, a w konsekwencji pożar mieszkania. Ustalono, że podczas zaistniałego zdarzenia poszkodowany został lokator mieszkania, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazano przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Palące się w wyniku wybuchu pomieszczenie ugaszono prądem gaśniczym wody, butle z gazem schłodzono, zakręcono zawór oraz wyniesiono na zewnątrz budynku.

zdjęcia: KP PSP
opracowanie: mł. kpt. Tomasz Chmielecki


BIP

Kalendarz zmianowy

Statystyka za rok 2019

Ilość zdarzeń

w 2019 roku

Pożary: 504
Miejscowe zagrożenia: 1439
Alarmy fałszywe: 74
Ogółem: 2017

Więcej informacji

Informacja

Informacja

Tlenek węgla

Osoby niesłyszące

741,298 unikalnych wizyt