 W dniu 14 września 2017 roku funkcjonariusze Wydziału ds. Kontrolno-Rozpoznawczych Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wlkp. wspólnie ze strażakami zmiany służbowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zakończyli kontrole budynków zabytkowych i sakralnych zlokalizowanych na terenie powiatu ostrowskiego.
Jako ostatni, skontrolowano Pałac Myśliwski w Antoninie, gm. Przygodzice. Pałac został zbudowany w latach 1822-1824 dla księcia Antoniego Radziwiłła. Jest to obiekt całkowicie drewniany, zbudowany na planie krzyża greckiego – korpus główny o kształcie oktagonalnym, do którego zostały dobudowane cztery niższe skrzydła. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze, w którym mieszczą się przewody kominowe z kominków, przyozdobiona trofeami myśliwskimi. Obecnie w obiekcie na pierwszej kondygnacji znajduje się restauracja, a na wyższych kondygnacjach pokoje hotelowe. Pałac Myśliwski to miejsce, w którym corocznie odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. W trakcie kontroli sprawdzono między innymi: stan przejezdności dróg pożarowych, warunki ewakuacji, urządzenia przeciwpożarowe (stałe urządzenia gaśnicze, system sygnalizacji pożaru, oświetlenie awaryjne, system oddymiania, wewnętrzna instalacja hydrantowa), monitoring pożarowy, oznakowanie znakami bezpieczeństwa, wyposażenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy, instrukcje ppoż. , a także badania stanu technicznego instalacji użytkowych: elektrycznej, odgromowej, gazowej i kominowej.
Podczas kontroli dokonano także rozpoznania w zakresie zaopatrzenia wodnego do celów przeciwpożarowych. Sprawdzono stan techniczny i sprawność hydrantów zewnętrznych podziemnych zlokalizowanych przy kontrolowanym budynku. Ostrowscy strażacy do końca miesiąca dokonają podsumowania całej akcji kontrolnej obiektów zabytkowych i sakralnych usytuowanych na terenie powiatu ostrowskiego, choć już teraz można powiedzieć, że stan bezpieczeństwa pożarowego w skontrolowanych obiektach jest co najmniej zadawalający.
Opracowanie i zdjęcia: bryg. Krzysztof Biernacki













|