Marca 26 2023 13:10:39
Nawigacja
Interwencje w 2020 r.

Aktualizacja:

dnia 2020-09-22 13:48:50

Pożary:

380

Miejscowe zagrożenia:

1710

Alarmy fałszywe:

58

Ogółem:

2148

Zakaz wypalania traw

Koło Emerytów

FireFightersPlus.eu

Czujka

Klub

RODO

Fundalcja Solidarni

Oficer prasowy

Wypadek na obwodnicy Ostrowa. Cztery osoby nie żyją.
KP PSP

    W środę 7 czerwca 2017 roku, około godziny 13-ej, na obwodnicy miasta Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi S 11, na skutek awarii doszło do powstania pożaru w komorze silnika autobusu.


    Kierowca zatrzymał pojazd przy krawędzi drogi i nakazał wszystkim podróżującym jego opuszczenie. W grupę pasażerów (35 osób), którzy opuścili autobus, wjechał jadący w tym samym kierunku, samochód ciężarowy. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostały zadysponowane służby ratownicze: Państwowej Straży Pożarnej ( 2 zastępy z Ostrowa Wielkopolskiego oraz po 1 zastępie z Kalisza, Krotoszyna, Pleszewa, Jarocina, Ostrzeszowa i Kępna), Ochotniczej Straży Pożarnej (Czekanów, Przygodzice, Sobótka, Wtórek, Janków Przygodzki, Ostrów Wielkopolski), Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policji. Na miejsce wypadku przybyli również przedstawiciele Powiatowego i Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru komory silnika w autobusie, uwolnieniu przy użyciu specjalistycznego sprzętu ratownictwa technicznego uwięzionych pod samochodem ciężarowym osób oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Osoby najbardziej poszkodowane zostały przetransportowane karetkami do szpitali, w tym jedna z najcięższymi obrażeniami przy wykorzystaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety cztery osoby zginęły. Na szczęście były to tylko ćwiczenia – wypadek komunikacyjny o charakterze zdarzenia masowego pod kryptonimem „OBWODNICA 2017”, które miały na celu sprawdzenie i przećwiczenie procedur dotyczących współpracy służb i podmiotów przewidzianych do działań ratowniczych w przypadku zaistnienia zdarzenia masowego.

    Organizatorami ćwiczeń byli: Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz Powiatowego i Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

    Ćwiczenia obserwowali: Wicestarosta Pan Roman Pacholczyk i Sekretarz Miasta Pan Andrzej Baraniak, a także Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego kpt. Jacek Chełstowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Szczególne wyrazy podziękowania należą się pozorantom, w których wcielili się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu oraz uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, a także Miejskiemu Zakładowi Komunikacji z Ostrowa Wlkp. za udostępnienie autobusu. Ponadto dziękujemy za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na terenie obwodnicy Firmie MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE S.A. z Krakowa.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Krzysztof Biernacki


BIP

Kalendarz zmianowy

Statystyka za rok 2019

Ilość zdarzeń

w 2019 roku

Pożary: 504
Miejscowe zagrożenia: 1439
Alarmy fałszywe: 74
Ogółem: 2017

Więcej informacji

Informacja

Informacja

Tlenek węgla

Osoby niesłyszące

741,590 unikalnych wizyt