Marca 22 2023 03:54:28
Nawigacja
Interwencje w 2020 r.

Aktualizacja:

dnia 2020-09-22 13:48:50

Pożary:

380

Miejscowe zagrożenia:

1710

Alarmy fałszywe:

58

Ogółem:

2148

Zakaz wypalania traw

Koło Emerytów

FireFightersPlus.eu

Czujka

Klub

RODO

Fundalcja Solidarni

Oficer prasowy

Pożar i ewakuacja mieszkańców z kamienicy
JRG - Interwencje

    W piątek 24 lutego 2017 roku kilka minut po północy do ostrowskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego wielorodzinnego usytuowanego przy ul. Rynek, w samym centrum miasta Ostrowa Wielkopolskiego.


    Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zostało przeprowadzone rozpoznanie, w wyniku którego ustalono, że palą się dwa wózki dziecięce, które znajdują się korytarzu przy drewnianej klatce schodowej, na parterze kamienicy, a na całej wysokości klatki schodowej występuje bardzo silne zadymienie. Strażacy stwierdzili również, że na dachu budynku znajdują się 4 dorosłe osoby i 1 dziecko, które za pomocą latarek sygnalizują swoją obecność. Strażacy natychmiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia i błyskawicznie ugasili pożar przy użyciu gaśnicy śniegowej oraz jednego prądu gaśniczego wody. Strażacy, którzy ze względu na bardzo duże zadymienie musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych, wchodząc na wyższe kondygnacje budynku otwierali wszystkie otwory okienne w celu oddymienia klatki schodowej (przy głównym wejściu do kamienicy został zainstalowany wentylator oddymiający), a następnie zlokalizowali i ewakuowali na zewnątrz budynku osoby, które znajdowały się na dachu. Kierujący akcją, ze względu na utrzymujące się na klatce schodowej duże zadymienie, podjął decyzję o ewakuacji pozostałych mieszkańców na zewnątrz budynku – ewakuowano 12 osób dorosłych i 5 dzieci. Strażacy, jednej spośród ewakuowanych osób, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, termoizolacja, tlenoterapia).

    Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego wszystkie ewakuowane osoby zostały przebadane, w następstwie czego 5 osób dorosłych i 1 dziecko zabrano na obserwację do ostrowskiego szpitala. Dalsze działania strażaków polegały na przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń oraz sprawdzeniu stężenia tlenku węgla (brak wskazań). Po zakończeniu działań podjęto decyzję o powrocie przebadanych osób do swoich mieszkań.

    W akcji trwającej ponad 2 godziny brały udział 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 zastęp OSP z Ostrowa Wielkopolskiego. Prawdopodobną przyczyną pożaru było celowe podpalenie – dochodzenie w tej sprawie prowadzi Policja.

Opracowanie: bryg. Krzysztof Biernacki
Zdjęcia: JRG PSP Ostrów Wlkp.


BIP

Kalendarz zmianowy

Statystyka za rok 2019

Ilość zdarzeń

w 2019 roku

Pożary: 504
Miejscowe zagrożenia: 1439
Alarmy fałszywe: 74
Ogółem: 2017

Więcej informacji

Informacja

Informacja

Tlenek węgla

Osoby niesłyszące

741,117 unikalnych wizyt